Advokáti proti totalitě

Aktuality

Nezapomínejme na advokáty-hrdiny, abychom měli další, až je budeme potřebovat! 

Projekt Advokáti Proti Totalitě pokračuje znovuobjeveným, skoro až neuvěřitelným příběhem rodiny JUDr. Antonína Kloudy - exprezidenta České advokátní komory, který dvakrát na svou funkci rezignoval, protože odmítal kolaborovat. V roce 1938 s nacisty, po únoru 1948 s komunisty. On i jeho 5 synů – advokátů – významně pomáhali za války domácímu odboji i britským výsadkářům, včetně Anthropoidu. Všichni za to zaplatili. Deportací do Osvětimi a Buchenwaldu, syn Vladimír životem na drážďanském popravišti v roce 1944, syn Jiří byl nadto komunisty ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 12 let tvrdého žaláře... 

Seriál o osudech rodiny otvírá Advokátní Deník 6. listopadu 2023, kdy si připomínáme 152. výročí narození Antonína Kloudy (Na fotografii zcela vlevo i s celou rodinou kolem roku 1910). 

Pohnutou historii rodiny popsali v rozhovoru pro AD Antonínův vnuk Vladimír a pravnuk Jan.



KONFERENCE

22. listopadu 2022 od 10 hodin 
v historické soudní síni Vrchního soudu 
v Praze na Pankráci






Výstava Advokáti proti totalitě – část ojedinělého projektu ČAK - se stěhuje do Plzně


Byla sobota 5. listopadu 1949 ráno a dvorek za pankráckou věznicí se stal němým svědkem popravy pražského advokátního koncipienta JUDr. Jaroslava Borkovce, kterého komunisté odsoudili za „protistátní činnost“. Přesně po 70 letech, tedy 5. listopadu 2019 Česká advokátní komora odstartovala v Praze svůj unikátní projekt s názvem Advokáti proti totalitě.

Jedna z jeho částí – výstava – se nyní po delší přestávce způsobené koronavirovou epidemií, přestěhovala po Brnu do dalšího města ČR, tentokrát na západ, do Plzně. A tak v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje (Smetanovy Sady 2, Plzeň), se i západočeské advokátní i širší laické veřejnosti detailněji představí „deset statečných“ advokátů. Jejich osudy by neměly být nikdy zapomenuty a musí jako zdvižený ukazováček připomínat, že boj proti totalitě nekončí ani v době veskrze demokratické.

Plátna a výstavní vitríny obsahují zajímavé informace, dokumenty a artefakty ze životů deseti osobností advokátního světa. Těch, které jsou veřejnosti dobře známé – Otakara Motejla, Dagmar Burešové nebo Jána Čarnogurského, ale i dalších advokátů – například dvou brněnských patriotů Jiřího Machourka a Františka Hejného, dále obhájce významných klientů Milana Hulíka, Rastislava Váhaly, Kamilla Reslera, Jiřího Křížka a také Jaroslava Borkovce, který jako jediný zaplatil životem.

Mezi artefakty je k vidění například nepostradatelná rtěnka a oblíbená brož první dámy české justice Dagmar Burešové, talár s hermelínem Otakara Motejla, kterým jako předseda Nejvyššího soudu vítal i britskou královnu, bible Jána Čarnogurského, jež s ním „přežila“ komunistický kriminál a díky ní ho přežil i on, či brýle Jaroslava Borkovce, které měl na sobě, když psal svůj poslední dopis manželce před popravou.


Je toho ale ještě mnohem víc, ostatně vidět vše na vlastní oči a zdarma mohou návštěvníci od 22. září, kdy se v 17 hodin uskuteční slavnostní vernisáž, až do 27. listopadu 2022 ve všední dny od 8 do 19 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin. 

Závěrem patří velké poděkování všem partnerům celého projektu i samotné plzeňské výstavy za to, že tuto akci i v současné nelehké době podpořili a spolu s ČAK vzdali hold opravdovým hrdinům československé advokacie. 





Český rozhlas Plus v rámci svého pořadu Jak to bylo doopravdy připravil sérii podcastů, jimiž chce připomenout pohnutý osud naší vlasti a jejího právního systému po Únoru 1948. Provázet jimi bude spoluautor projektu Advokáti proti totalitě, JUDr. Petr Toman.

1. díl: Únor 1948 a role právníků 



Dne18. září 2020 byla výstava Advokáti proti totalitě otevřena brněnské v Káznici na Cejlu (mapa), aby se po pár dnech kvůli pandemii koronaviru přesunula do virtuálního světa: 

VIDEO: VÝSTAVOU V BENĚNSKÉ KÁZNICI NA CEJLU PROVÁDÍ JUDr. PETR TOMAN 

VIDEO: VÝSTAVA OČIMA ©ČTK